Nieuws

Honda verbaast: "Elektrische auto's zijn niet het doel."

Terwijl de rest van de wereld vol inzet op elektrische auto's, trekt Honda de handrem aan. In een opvallend interview zegt de CEO van Honda Australië dat EV's niet het enige doel zijn. Zijn ze de boot aan het missen of hebben ze stiekem een geniaal plan waar wij nog niets van weten?

Redactie Autobahn
2 minuten
Honda verbaast: "Elektrische auto's zijn niet het doel."

Vorig jaar reserveerde Honda nog een slordige 68 miljard dollar voor hun elektrificatieplannen. Een paar maanden later werd dat bedrag met 30 procent teruggeschroefd. Ook het doel om in 2030 30 procent van de jaarlijkse verkoop uit elektrische auto's te laten bestaan, is inmiddels stilletjes van de website verdwenen. Jay Joseph, de CEO van Honda Australië, probeerde uit te leggen wat er aan de hand is.

Het nieuwe mantra van Honda: ‘Carbon neutral’

In plaats van de term "elektrisch", spreekt Honda nu liever over "carbon neutral". Een doel dat de hele auto-industrie deelt. Maar de aanpak is anders. Volgens Joseph zijn elektrische voertuigen slechts één van de manieren om dat doel te bereiken, "niet per se de enige." Het is een standpunt dat een paar jaar geleden volstrekt normaal was, maar nu klinkt als een roep in de woestijn.

Waterstof: een nieuwe kans?

Blijkbaar heeft Honda waterstof nog niet opgegeven. Hun CR-V e:FCEV is een voertuig dat zowel een brandstofcel heeft als een plug-in hybride is. Het heeft een bereik van 47 kilometer op alleen de accu. Een grappig, maar misschien ook wat verwarrend compromis.

Toyota en Hyundai delen deze mening. Zij geloven ook in waterstof. Toyota is zelfs bezig met het ontwikkelen van motoren die waterstof verbranden, een techniek die een paar decennia geleden al werd geprobeerd. Je ziet wel vaker dat merken terugvallen op oude ideeën als nieuwe plannen niet zo lekker lopen.

Het grote probleem: de infrastructuur

Hier komt het pijnpunt. Het aantal waterstof tankstations wereldwijd is... bedroevend. Eerlijk gezegd is het een lachertje. Er zijn er wereldwijd slechts 1.160. De vraag is of het de moeite waard is om in zo'n technologie te investeren, als het de lezer net zoveel moeite kost om een tankstation te vinden als het winnen van de loterij.

Maar ondertussen zijn de cijfers voor elektrische auto's indrukwekkend. Volgens de IEA (International Energy Agency) waren elektrische auto's in 2024 goed voor meer dan 20% van de wereldwijde verkoop. En de trend stijgt. Terwijl Honda en Toyota vastzitten in de waterstof-droom, lijkt de rest van de wereld de toekomst al in te halen.