Chinese autofabrikanten zijn gestopt met hun wilde kortingsacties, en dat is op verzoek van de overheid in Beijing. De langdurige prijzenoorlog blijft echter een probleem, want de sector worstelt met een enorme overcapaciteit en consumenten zijn niet bereid om de hoofdprijs te betalen.
Volgens een recent rapport van JPMorgan daalde de gemiddelde korting op elektrische voertuigen (EV's) en benzineauto's vorige maand tot 16,7 procent, van een recordhoogte van 17,4 procent in juni.
"Dit is bemoedigend, want de felle concurrentie stuwde de kortingen naar een recordhoogte," zei Nick Lai, hoofd auto-onderzoek bij JPMorgan. "De diepere oorzaak van dit prijsprobleem is overcapaciteit. We moeten geduldig zijn om op de lange termijn een duurzaam prijsklimaat te zien."
Overheidsingrijpen in de Chinese automarkt
Eind mei greep de Chinese overheid in op de automarkt uit bezorgdheid dat de felle prijsconcurrentie de EV-sector in gevaar zou kunnen brengen. Het ministerie waarschuwde dat autofabrikanten die prijsverlagingen initiëren, straffen zouden krijgen.
Veel autofabrikanten hebben gehoor gegeven aan de richtlijnen van Beijing en hun kortingen verlaagd, maar ze blijven waakzaam en kunnen de prijzen opnieuw verlagen om hun marktaandeel te behouden, volgens autodealers. "Elke autofabrikant wil voorop blijven lopen, want de totale marktvraag stagneert," zei Zhao Zhen, een verkoopdirecteur bij een dealer in Shanghai. "Tenzij de overheid hard ingrijpt om prijsverlagingen te voorkomen, kan een nieuwe ronde van kortingsoorlogen niet worden uitgesloten."
Winstgevendheid en overcapaciteit
Van de ongeveer 50 EV-fabrikanten op het vasteland van China zijn alleen BYD, de grootste speler ter wereld; Li Auto, Tesla's naaste concurrent in China; en Aito, gesteund door telecommunicatiegigant Huawei Technologies, winstgevend. Nick Lai zei dat de nettowinstmarge voor Chinese autofabrikanten gemiddeld rond de 4 procent lag, vergeleken met 7 tot 8 procent voor toonaangevende internationale merken.
Naar verwachting zal minder dan 10 procent van de EV-merken in China de komende vijf jaar winst maken. Volgens het wereldwijde adviesbureau AlixPartners komen de marges verder onder druk te staan door kortingsoorlogen en chronische overcapaciteit. Fabrikanten die minder dan 1.000 eenheden per maand verkopen, zullen waarschijnlijk snel uit de markt worden geduwd.
De strijd om de consument en belastingvoordelen
Volgens Goldman Sachs werd vorig jaar slechts de helft van de Chinese EV-productiecapaciteit – ongeveer 20 miljoen eenheden – daadwerkelijk gebruikt. Deze massale overcapaciteit in combinatie met de voorzichtige consumenten van vandaag zorgt voor extra druk op de markt. "De Chinese consumenten zijn voorzichtig met het doen van grote aankopen," zei Ding Haifeng, een consultant. "Ze zijn geneigd om goedkopere auto's te kopen, en grote kortingen spreken hen aan." Vooral EV's geprijsd onder de 100.000 yuan (ongeveer € 12.800) met basis-zelfrijdende systemen en digitale cockpits doen het goed, omdat ze als 'waar voor hun geld' worden gezien.
Het einde van de belastingvoordelen voor elektrische voertuigen aan het einde van het jaar zal naar verwachting de consumenten verder aanzetten tot de aankoop van goedkopere auto's. Vanaf januari betalen consumenten een belasting van 5%, en dit zal tot 2027 geleidelijk oplopen naar 10%. Dit zal de prijzenoorlog waarschijnlijk weer aanwakkeren.