Nieuws

Volkswagen-topman spreekt duidelijke taal over Chinese concurrentie: ‘We zullen de Europese kroon met alle middelen verdedigen’

De strijd om de Europese automarkt wordt feller: Volkswagen-CEO Oliver Blume kiest harde woorden richting Chinese merken.

Redactie Autobahn
2 minuten
Volkswagen
Oliver Blume
Europese auto-industrie
Volkswagen-topman spreekt duidelijke taal over Chinese concurrentie: ‘We zullen de Europese kroon met alle middelen verdedigen’

De Europese auto-industrie staat onder druk. Waar Chinese merken als BYD en Leapmotor Europa bestormen met betaalbare en technologisch geavanceerde elektrische auto’s, probeert Volkswagen zijn positie als marktleider te behouden. CEO Oliver Blume liet daar deze week geen misverstand over bestaan: “We zullen de Europese kroon met alle middelen verdedigen.”

Een strijd die steeds harder wordt

Blume’s waarschuwing komt niet uit de lucht vallen. In China winnen lokale merken in rap tempo terrein dankzij lage kosten, snelle ontwikkeling en innovaties zoals ultrasnel laden. Tegelijkertijd worstelen Europese fabrikanten met hoge productiekosten, zwakke vraag en politieke discussies over mogelijke importheffingen.

Volgens Blume betekent dit dat de oude zekerheden voorbij zijn: “Het feestje dat de auto-industrie decennialang heeft gekend, is over.”

Nieuwe koers: betaalbaar en slim

Volkswagen zet daarom zwaar in op een herziening van zijn modellenstrategie. Vanaf 2026 lanceert het concern een reeks betaalbare elektrische modellen van Volkswagen, Cupra en Skoda – geproduceerd in Spanje en met een vanafprijs rond de €25.000. Daarmee wil de Duitse gigant een tegenwicht bieden aan de prijsoffensieven uit China.

Ook Audi en Porsche bereiden nieuwe EV’s voor, waarbij de nadruk ligt op software, efficiëntie en kortere ontwikkeltijden. Hiervoor werkt Volkswagen samen met partners als Rivian en Xpeng.

China: samenwerken én concurreren

Hoewel Blume de strijdlust benadrukt, kiest Volkswagen in China voor een dubbele aanpak: samenwerken waar het loont, concurreren waar het moet. Het concern wil marktaandeel terugwinnen door scherpe prijzen en efficiëntere productie, maar sluit samenwerkingen met lokale spelers niet uit.

Europese industrie onder druk

Toch blijven de uitdagingen groot. Europese autofabrikanten kampen met hogere loonkosten en strengere regelgeving, terwijl Chinese merken razendsnel fabrieken uit de grond stampen en profiteren van schaalvoordelen. In Brussel wordt intussen gesproken over nieuwe handelsmaatregelen om het speelveld gelijker te maken.

Een gevecht om de kroon

Voor Volkswagen staat er veel op het spel. Het concern ziet zichzelf als de hoeder van de Europese auto-industrie en wil koste wat kost voorkomen dat China de macht grijpt. Blume’s boodschap is dan ook niet alleen bedoeld voor concurrenten, maar ook voor werknemers, investeerders en beleidsmakers: Volkswagen legt zich niet neer bij een Chinese dominantie op de Europese wegen.