Deze autofabrikant bouwt nu écht vliegende auto’s: de toekomst van mobiliteit is begonnen

Wat jarenlang sciencefiction leek, rolt nu echt uit de fabriek. Xpeng bouwt de eerste vliegende auto’s die zowel rijden als opstijgen kunnen.

Deze autofabrikant bouwt nu écht vliegende auto’s: de toekomst van mobiliteit is begonnen

De droom van sciencefiction wordt werkelijkheid

Wat ooit sciencefiction leek, krijgt nu letterlijk vleugels. De Chinese autofabrikant Xpeng heeft in Guangzhou de eerste massaproductielijn voor vliegende auto’s geopend. Daarmee is het de eerste fabrikant ter wereld die deze technologie niet alleen ontwikkelt, maar ook echt op schaal gaat bouwen.

Het model, de Land Carrier, is geen toekomstvisioen meer: het eerste exemplaar is al van de band gerold. Volgens Xpeng is dit "het begin van de luchtmobiliteit voor dagelijks gebruik". De fabriek produceert zowel het land- als het luchtgedeelte van de auto, die samen één modulair systeem vormen.

Van SUV naar eVTOL in minuten

De Land Carrier is een twee-in-één voertuig: een robuuste, driewielige SUV die transformeert tot een elektrische vliegmachine met zes rotors. Op de grond gedraagt hij zich als een terreinwagen met vierwielaandrijving en achterwielbesturing. Maar zodra het luchtonderstel wordt losgekoppeld, stijgt een lichte carbon-fiber eVTOL op, zonder landingsbaan, rechtstreeks vanaf een parkeerplaats.

In handmatige modus bestuur je hem met één joystick, in autonome modus plant hij zelf routes, vliegt hij automatisch naar zijn bestemming en keert hij met één druk op de knop terug naar huis.

Volgens Xpeng biedt de cockpit, met een panoramisch uitzicht van 270 graden, "de ervaring van een piloot in een dagelijks voertuig".

De fabriek van de toekomst

De nieuwe productiefaciliteit beslaat 120.000 vierkante meter en bestaat uit vijf afdelingen voor composietonderdelen, aandrijving, assemblage, spuiterij en integratie. Alles is volledig geautomatiseerd en aangestuurd door cloudsoftware die elk onderdeel controleert op gewicht, balans en vluchtstabiliteit.

De fabriek draait grotendeels op zonne-energie en kan op termijn één vliegende auto per half uur produceren. Volledige capaciteit: 10.000 exemplaren per jaar.

Voorlopig blijft de productie vooral gericht op Azië en het Midden-Oosten, waar al 600 pre-orders zijn geplaatst, maar de Europese markt lonkt.

Meer dan een gimmick: het volgende hoofdstuk voor mobiliteit

De Land Carrier is geen stuntproject, maar onderdeel van een bredere strategie. Xpengs luchtdivisie, Aridge (voorheen AeroHT), heeft ook een grotere zeszitter aangekondigd, de A868, met een hybride aandrijving en een actieradius van ruim 500 kilometer.

Het toestel vliegt met snelheden tot 360 km/u en is ontworpen voor langere afstanden, zoals woon-werkverkeer tussen steden. De eerste testvluchten zijn inmiddels gestart.

De stap van Xpeng markeert een doorbraak

Voor Nederlandse automobilisten lijkt het misschien nog ver weg, maar de stap van Xpeng markeert een doorbraak die ook de Europese mobiliteitsmarkt kan beïnvloeden. Xpeng is al actief in Nederland met zijn elektrische auto’s en de Chinese fabrikant ziet Europa als strategisch belangrijk voor toekomstige luchtmobiliteit.

Met een groeiend tekort aan ruimte, overvolle wegen en een sterke focus op elektrische innovatie, zou Nederland wel eens een van de eerste landen kunnen zijn waar de infrastructuur en regelgeving deze technologie verwelkomt.

Misschien zelfs een plek in het Nederlandse luchtruim

Met de eerste massaproductielijn voor vliegende auto’s heeft Xpeng de stap gezet van sciencefiction naar realiteit. Waar merken als Tesla en Hyundai nog in de testfase zitten, bouwt Xpeng al letterlijk aan de toekomst.

Wat begon als een droom in films als Back to the Future krijgt nu een fabriekslijn, een serienummer en binnenkort misschien zelfs een plek in het Nederlandse luchtruim.

Algemeen
  • Adobe Stock