De 'Macan-fout' herstellen
Het grootste pijnpunt in de strategie is de elektrische Macan. Voormalig topman Blume (die nu de hele Volkswagen Groep leidt) gokte alles op elektrisch en schrapte de benzine-Macan in Europa. Een kapitale blunder, zo blijkt nu. Klanten willen hem niet, zeker niet in cruciale markten als China en de Verenigde Staten. "Hoe kun je je eigen klanten zo slecht kennen," foetert een insider in het Duitse zakenblad Handelsblatt.
Leiters, die eerder bij Ferrari en McLaren werkte en bekendstaat als een echte 'Racer', moet nu halsoverkop een nieuwe benzineversie van de Macan ontwikkelen. Deze "terug naar de toekomst"-strategie kost miljarden, maar is bittere noodzaak om het merk te redden.
De elektrische Taycan, ooit het paradepaardje, stort ondertussen in. De restwaardes zijn dramatisch en de verkoop daalde met 10 procent, mede door goedkope Chinese concurrenten zoals de Xiaomi SU7 die technisch gelijkwaardig zijn voor de helft van de prijs.
China en Trump: De dubbele klap
Naast de interne chaos wordt Porsche vermorzeld door geopolitiek. In China, ooit de grootste afzetmarkt, is de verkoop gehalveerd van 95.000 naar 40.000 auto's in vier jaar tijd. Rijke Chinezen willen geen elektrische Porsche meer; ze willen slimme software en gadgets, en daar loopt Porsche hopeloos achter.
Experts adviseren Leiters zelfs om te stoppen met het verkopen van EV's in China omdat de strijd daar verloren is. Tegelijkertijd hakt Donald Trump erin met zijn importtarieven. Omdat Porsche geen fabrieken in de VS heeft, kosten de heffingen het bedrijf honderden miljoenen per jaar.
Leiters moet dus een merk redden dat in zijn twee belangrijkste markten (VS en China) zwaar onder vuur ligt, terwijl de kosten voor de omschakeling naar elektrisch de winst opeten.
Machtsstrijd en ontslagen
De komst van Leiters markeert ook een breuk met het verleden. Hij heeft al aangegeven dat hij afstand wil nemen van Blume en zijn vertrouwelingen. Hij zoekt zijn eigen koers, gesteund door de machtige families Porsche en Piëch. De 82-jarige patriarch Wolfgang Porsche heeft Leiters persoonlijk de opdracht gegeven om "het familie-erfgoed te redden".
Dat gaat pijn doen. Analisten verwachten dat Leiters hard moet ingrijpen: "Er moet uitgemest worden, van boven naar beneden." Bij het personeel groeit de angst. Er wordt gevreesd dat een kwart van de 23.000 banen in de regio Stuttgart op de tocht staat.
De tijd van vette winstuitkeringen (9.000 euro per werknemer in 2023) lijkt voorbij. De nieuwe ondernemingsraadvoorzitter Ibrahim Aslan eist "perspectief", maar Leiters zal waarschijnlijk met de botte bijl moeten zwaaien om Porsche weer winstgevend te maken.
Terug naar de emotie
Voor de liefhebber is er echter ook goed nieuws. Leiters is een man van de techniek en de emotie, gevormd door zijn tijd bij Ferrari. Met hem aan het roer lijkt de focus weer te verschuiven naar auto's die het hart sneller laten kloppen, in plaats van alleen maar stekkerauto's die op papier kloppen in een Excel-sheet. De 'Racer' moet Porsche redden van de ondergang door weer auto's te bouwen die mensen écht willen hebben.
- Porsche AG (Porsche Newsroom)