Supercars

Stofzuigerkoning Dreame onthult 1.876 pk sterk monster op CES: 'Sneller laden dan tanken'

Wie dacht dat de CES in Las Vegas dit jaar alleen zou draaien om AI-koelkasten en doorzichtige tv's, heeft het mis. Uitgerekend Dreame – ja, die van de robotstofzuiger die je kat bang maakt – heeft het doek getrokken van een elektrische hypercar. De specs van de 'Kosmera Nebula 1' zijn met 1.876 pk krankzinnig, maar de echte revolutie zit wellicht in de laadsnelheid.

Redactie Autobahn
Hypercars
Stofzuigerkoning Dreame onthult 1.876 pk sterk monster op CES: 'Sneller laden dan tanken'
Stofzuigerkoning Dreame onthult 1.876 pk sterk monster op CES

Het begint een patroon te worden. Nadat telefoonbouwer Xiaomi vorig jaar de markt opschudde met de SU7, wil nu ook partnermerk Dreame laten zien dat het meer kan dan stof en kruimels zuigen. Op de beursvloer in Las Vegas presenteerde het bedrijf de Nebula Next 01 (die als productiemodel de naam Kosmera Nebula 1 draagt). Geen voorzichtig stadsautootje, maar een vierdeurs land missile die qua lijnen ergens zweeft tussen een Ferrari Purosangue en een Lucid Air.

Cijfers waar je stil van wordt

Laten we direct naar de harde cijfers kijken. De auto beschikt over een aandrijflijn met vier onafhankelijke elektromotoren die samen goed zijn voor 1.876 pk. Volgens de Chinezen katapulteert dit slagschip zichzelf in minder dan 2 seconden naar de 100 km/u. De topsnelheid zou 'ruim boven de 300 km/u' liggen.

Maar in 2026 kijken we niet meer op van een pk'tje meer of minder. Waar Dreame écht indruk mee maakt, is de laadtechnologie. De auto staat op een 800 volt-platform dat piekwaarden tot 1.000 kW aankan. Om dat in perspectief te plaatsen: de snelste laders langs de A2 in Nederland leveren momenteel vaak maximaal 300 tot 400 kW. Als de infrastructuur het toelaat, zou je met deze auto in theorie bijna net zo snel kunnen tanken als met benzine.

Van huishouden naar hypercar

De grote vraag is natuurlijk: waarom? Waarom bouwt een fabrikant van stofzuigers een hypercar? Volgens Dreame is het antwoord simpel: elektromotoren. Het bedrijf claimt dat de technologie die ze gebruiken voor hun high-end stofzuigers (compacte, extreem hoogtoerige motoren) direct vertaalbaar is naar de auto-industrie.

Daarnaast is de Nebula 1 een volledig 'software-defined vehicle'. Er is geen mechanische verbinding meer tussen het stuur en de wielen (steer-by-wire) en ook de remmen werken volledig digitaal (brake-by-wire). Het is een rijdende computer die toevallig ook heel hard rechtuit kan.

Slecht nieuws voor de polder

Wie nu zijn spaarvarken wil stukslaan, moeten we teleurstellen. In tegenstelling tot eerdere geruchten over een Europese fabriek, is Dreame voorlopig glashelder: er zijn geen concrete plannen voor een Europese marktintroductie. De auto is vooralsnog een peperduur visitekaartje. Het is een demonstratie van macht, bedoeld om te laten zien dat Chinese techbedrijven op technologisch vlak de gevestigde Europese orde niet alleen hebben ingehaald, maar op onderdelen zelfs voorbijstreven.

Net als bij de Xiaomi SU7 en de EV-plannen van Sony, draait het hier niet om het verkopen van miljoenen auto's, maar om het claimen van een plekje in de nieuwe hiërarchie. Of we de Kosmera Nebula 1 ooit op geel kenteken gaan zien is twijfelachtig, maar de techniek onder de kap gaan we de komende jaren gegarandeerd terugzien. Wellicht in een iets bravere sedan, of misschien toch in je volgende robotstofzuiger.