De 'Japanse Humvee'
De Toyota Mega Cruiser (BXD10) is een legende onder offroad-fans. Gebouwd voor de Japanse zelfverdedigingstroepen, is het ding ontworpen om soldaten te vervoeren waar geen wegen zijn. Hij lijkt sprekend op een Hummer, maar dan met Japanse techniek. Vierwielbesturing, portaalassen en een onverwoestbare 4.1 liter turbodiesel.
Het is geen blits speeltje voor rappers (hoewel er een civiele versie was); dit is puur gereedschap. En precies dat heeft Oekraïne nodig. In de zuigende modder van het oostfront heb je niks aan hightech, je hebt tractie en betrouwbaarheid nodig.
Pacifistisch Japan kiest partij
Dat Japan deze voertuigen stuurt, is een politieke aardschok. Sinds de Tweede Wereldoorlog houdt het land zich krampachtig vast aan zijn pacifistische grondwet. "Geen oorlog, geen wapens." Maar de invasie van Poetin heeft Tokio wakker geschud.
Door zwaar militair materieel (ook al noemen ze het 'voertuigen') te leveren, steken ze hun nek uit. Het is een duidelijke boodschap aan Rusland én China: wij kijken niet meer toe vanaf de zijlijn.
Beter dan de Amerikaan?
Vergelijkingen met de Humvee zijn onvermijdelijk. De Amerikaan is breder en zwaarder, vaak uitgerust met dorstige V8-motoren. De Toyota kiest voor een lichtere, slimmere aanpak. Met zijn vierwielbesturing is de Mega Cruiser wendbaarder in bossen en steden, en de Toyota-diesel zuipt je brandstofvoorraad niet in één keer leeg.
Op het slagveld kan dat het verschil maken tussen ontsnappen of vastzitten. De Mega Cruiser kan gewonden afvoeren, munitie brengen of als commandopost dienen, en de kans dat hij stuk gaat is... nou ja, het is een Toyota.
Zeldzame verschijning
Er zijn er maar zo'n 3.000 van gebouwd, en ze verlaten Japan zelden. Dat we ze nu in Oekraïense camouflagekleuren gaan zien, is historisch. Voor de verzamelaar is het pijnlijk (want ze worden kapotgeschoten), maar voor de soldaten aan het front is het een geschenk uit de hemel. Een betrouwbare reus die blijft rijden als de rest stopt.