30 procent krimp in één maand
De cijfers die Handelsblatt en Reuters naar buiten brengen, zijn niet mals. In januari verkocht BYD wereldwijd ruim 210.000 auto's. Dat klinkt als veel, maar het is een daling van 30,1 procent ten opzichte van vorig jaar.
Het is de vijfde maand op rij dat de verkopen teruglopen. De groei is er niet alleen uit, de motor slaat af. Beleggers reageerden maandag dan ook in paniek: het aandeel BYD kreeg op de beurs in Hongkong een klap van bijna 7 procent en staat op het laagste punt in een jaar.
In eigen huis voorbijgestreefd
Wat is er aan de hand? Simpel: de concurrentie in China is moordend. BYD, ooit de prijsvechter die iedereen bang maakte, wordt nu zelf aangevallen door merken die nóg goedkoper en agressiever zijn. Geely verkocht in januari meer auto's dan BYD en ook prijsvechter Leapmotor groeit als kool (+27%), terwijl BYD inlevert.
Daarnaast draait de Chinese overheid de subsidiekraan dicht. De 'gratis geld'-tijd is voorbij, en dat raakt vooral de goedkopere modellen waar BYD groot mee is geworden. De technologische voorsprong die ze hadden, is verdampt.
Hoop gevestigd op het buitenland (op ons dus)
Is het einde oefening? Nee, want BYD heeft één reddingsboei: export. Terwijl de Chinezen zelf afhaken, groeit de verkoop in het buitenland nog wel (+43%). Bijna de helft van alle verkochte BYD's gaat nu de grens over.
De strategie is helder: als we in China niet meer kunnen winnen, moeten we Europa, Zuid-Amerika en Azië maar overspoelen. Ze mikken op 1,3 miljoen export-auto's dit jaar en bouwen in recordtempo fabrieken in Hongarije, Brazilië en Turkije.
De ironie is groot: wij zien BYD als de grote, gevaarlijke indringer, maar in werkelijkheid is die expansiedrift pure noodzaak om het hoofd boven water te houden. De 'onoverwinnelijke' gigant vecht voor zijn leven.