Een krasje van 50.000 euro
Stel je voor: je komt terug bij je geparkeerde auto en ziet een deuk in de deur. Vervelend, maar geen ramp. Even langs het schadeherstelbedrijf, paar honderd euro lappen en weer door. Dat dacht de eigenares van een Fisker Ocean ook. Maar toen de schade-expert naar de elektrische SUV keek, veranderde de routineklus in een bureaucratische nachtmerrie.
De conclusie was verbijsterend: de auto werd economisch total loss verklaard. Niet omdat het chassis krom was of de accu lek, maar simpelweg omdat er nergens op deze planeet een nieuwe deur te vinden was.
De verzekeraar zag geen andere optie dan de eigenares volledig uit te betalen – een bedrag van rond de 50.000 euro – en de nagenoeg nieuwe auto naar de sloop te sturen. Een deukje werd het doodvonnis.
Smokkelen in koffers en auto's plunderen
De oorzaak is de totale implosie van Fisker Inc., het bedrijf van auto-ontwerper Henrik Fisker. In 2024 ging de fabrikant failliet, en de details die sindsdien naar buiten komen zijn schokkend. Geeta Gupta-Fisker, de vrouw van Henrik en destijds CFO, zou bewust geweigerd hebben om een voorraad reserveonderdelen aan te leggen om kosten te besparen.
Het ging zelfs zo ver dat medewerkers onderdelen moesten 'lenen' van gloednieuwe auto's in de fabriek om klanten te helpen. Er zijn zelfs verhalen van personeel dat onderdelen in hun privékoffer meesmokkelde vanuit de fabriek in Oostenrijk naar de VS. Het resultaat van dit wanbeleid is dat wie nu een Fisker Ocean rijdt, in een zombie-auto zit. Er is geen dealer, geen importeur en geen magazijn.
De vloek van Henrik
Voor autokenners voelt dit als een déjà vu. Henrik Fisker flikte dit kunstje al eerder met de Fisker Karma (failliet in 2013). Nu, met zijn tweede bedrijf, laat hij opnieuw duizenden eigenaren in de kou staan. De restvoorraad van de Ocean is inmiddels voor een dumpprijs van 14.000 dollar per stuk verkocht aan een Amerikaans leasebedrijf.
Het is een dure les voor iedereen die zich laat verleiden door hippe EV-startups. De aanschafprijs is één ding, maar de 'houdbaarheid' is iets heel anders. Deze Fisker Ocean, die in de markt werd gezet als 'de duurzaamste auto ter wereld', eindigt nu op de schroot omdat niemand de moeite nam om een paar reserve-deuren op de plank te leggen.