Nieuws

Tesla’s RDW-doorbraak legt oud FSD-probleem pijnlijk bloot

Elon Musk noemde het op X een doorbraak. Eindelijk gaf de Nederlandse RDW groen licht voor Tesla's ‘Full Self-Driving (Supervised)’. Maar precies dat moment van toestemming is ook het moment waarop een oud Tesla-probleem weer de kop opsteekt. Nu het systeem in Nederland daadwerkelijk de weg op mag, ontdekken duizenden Tesla-rijders van het eerste uur dat zij buiten de boot vallen.

Nick ter Arkel Leestijd 2 minuten
Tesla
Elon Musk
Autonoom rijden
Tesla’s RDW-doorbraak legt oud FSD-probleem pijnlijk bloot

Laten we eerst een veelgehoord misverstand wegnemen: de RDW heeft nadrukkelijk géén autonome auto's goedgekeurd. FSD Supervised is volgens de toezichthouder in de kern een geavanceerd rij-assistentiesysteem.

De bestuurder blijft altijd verantwoordelijk en moet voortdurend opletten, ook als het systeem veel rijtaken overneemt. Bovendien geldt deze specifieke typegoedkeuring voorlopig uitsluitend voor de Nederlandse markt; een bredere Europese uitrol vergt een apart traject langs de overige lidstaten.

Het einde van een handig excuus

Toch legt precies deze Nederlandse primeur een pijnlijke kwestie voor Tesla bloot. Jarenlang kon het merk klagende klanten die wachtten op hun beloofde FSD-functionaliteit simpelweg wijzen op trage Europese toezichthouders en strenge regelgeving.

Nu dat excuus in Nederland wegvalt, verschuift de discussie van ‘wanneer mag het?’ naar ‘waarom werkt het niet op mijn auto?’. Vanaf eind 2016 adverteerde Tesla immers breed met de stelling dat álle geproduceerde auto's standaard de benodigde hardware aan boord hadden voor volledig autonoom rijden.

De kloof tussen belofte en realiteit

Wie destijds een fors bedrag betaalde voor een Model 3 inclusief het FSD-pakket, ging er logischerwijs vanuit klaar te zijn voor die toekomst. De huidige kleine lettertjes van Tesla schetsen echter een ander beeld: FSD-functies variëren per regio, model én hardware. In de praktijk blijkt de oudere generatie boordcomputers (Hardware 3 of HW3) tekort te schieten om de nu goedgekeurde FSD-software soepel te draaien.

Elon Musk bevestigde dat probleem in januari 2025 zelf tijdens een call met investeerders. Tesla zal de HW3-computers bij FSD-kopers fysiek moeten vervangen, een operatie die Musk destijds zelf omschreef als "painful and difficult".

Klanten bereiden een claim voor

Voor een groep Europese Tesla-rijders is dit het moment om in actie te komen. Handelsblatt meldde deze week dat kort na het RDW-besluit in Nederland de website hw3claim.nl live ging. Dat is een particulier initiatief van een Nederlandse eigenaar die HW3-rijders probeert te bundelen voor mogelijke juridische vervolgstappen.

Juist nu Tesla in Nederland een doorbraak viert, krijgt daarmee ook de vraag nieuwe urgentie wat het merk nog verschuldigd is aan klanten die ooit voor FSD betaalden, maar die belofte op hun huidige hardware niet geleverd zien worden.

Een brede claim met obstakels

Het initiatief richt zich echter ook in de volle breedte op álle HW3-eigenaren, met als argument dat de auto destijds fundamenteel als toekomstbestendig is verkocht. Of die brede claim voor de rechter daadwerkelijk standhoudt, is uiterst de vraag.

De spanning tussen Tesla’s oude beloftes en de huidige hardwarebeperkingen laat zich inmiddels niet meer wegwerken met alleen een software-update. Tesla’s felbegeerde Europese FSD-toestemming is daardoor paradoxaal genoeg ook precies het moment waarop die oude belofte zich tegen het merk lijkt te keren.