Algemeen

Deze elektrische camper belooft 80 kilometer extra uit de zon, maar daar zit een flinke voorwaarde aan

Een Franse camperbouwer belooft een droom die veel EV-rijders zullen herkennen: extra actieradius uit de zon, met als ambitie om veel minder afhankelijk te zijn van laadpalen. Op papier klinkt 80 kilometer extra per dag ronduit spectaculair. In de praktijk laat deze creatie vooral zien hoeveel zon, planning en geduld daarvoor echt nodig zijn.

Redactie Autobahn Leestijd 2 minuten
Campers
Buscamper
Deze elektrische camper belooft 80 kilometer extra uit de zon, maar daar zit een flinke voorwaarde aan

Het Franse bedrijf Van Road Evasion bouwde een elektrische camper op basis van de Toyota ProAce Electric. Bovenop het dak liggen vijf uitklapbare zonnepanelen die de belofte van onafhankelijkheid moeten waarmaken. De basisauto beschikt volgens Toyota over een 75 kWh batterij en een WLTP-bereik van 330 kilometer. Zowel de bouwer als het platform Vanlife Magazine claimen dat het vernuftige zonnedak daar nog eens maximaal 80 kilometer actieradius per dag aan toevoegt.

Die indrukwekkende claim vraagt echter wel om een flinke realitycheck. Tijdens een testrit in zonovergoten Marokko bleek de energieopbrengst sterk afhankelijk van de exacte locatie en het tijdstip. De ontwerpers zagen de laadopbrengst in hun eigen reisblog stijgen van een matige 500 watt naar 1850 watt, simpelweg door het voertuig anders te positioneren. In de absolute volle zon piekte het systeem zelfs even op 2006 watt.

Flink extra gewicht en een hogere prijs

Voor de gemiddelde vakantieganger hangt er bovendien een stevig prijskaartje aan deze zonnige droom. Volgens Vanlife Magazine stijgt de prijs van deze ProAce-camper van ongeveer 45.000 euro zonder het autonome systeem naar 53.000 à 55.000 euro mét die optie. Daarnaast voegt het complete elektrische systeem zo'n 320 kilo aan extra ballast toe aan de camper. Dat is een serieuze aanslag op het laadvermogen en de efficiëntie van de aandrijflijn.

Daarmee is de beloofde 80 kilometer per dag absoluut geen algemene realiteit voor een regenachtige rit naar de Franse kust. Die opbrengst haal je uitsluitend onder heel gunstige weersomstandigheden en met een zeer rustige rijstijl. Het concept dwingt je in feite tot traag reizen, waarbij je de camper strategisch in de volle zon parkeert en wacht. Tijdens het rijden laad je met dit systeem in feite niet bij: de zonnepanelen werken alleen uitgeklapt, tijdens stilstand.

De laadpaal blijft voorlopig onmisbaar

Het is een fascinerend staaltje techniek voor de absolute nichegebruiker die wekenlang afgezonderd wil leven. Het betekent echter niet dat de reguliere snellader ineens overbodig is geworden voor de doorsnee elektrische camperaar. Zonder een vaste laadpaal kom je simpelweg niet vlot van de ene naar de andere bestemming in Europa. De zon kan een lege accu in de praktijk nooit snel genoeg compenseren voor wie serieus kilometers wil maken.

De innovatie van Van Road Evasion is knap pionierswerk, maar ontmaskert tegelijkertijd de romantiek van autonoom reizen. Het systeem toont haarfijn aan hoeveel planning, zonlicht en compromissen nodig zijn om zonne-energie echt bruikbaar te maken op een elektrische bus. Voor een specifieke groep reizigers is deze camper de perfecte uitkomst. Voor de gemiddelde automobilist blijft een gewone snellader voorlopig de snellere en waarschijnlijk ook logischere oplossing.