Het Nederlandse platform Joulo meldt de verkoop van zijn eerste twee miljoen Emissiereductie-eenheden, kortweg ERE’s. Bruto leverden die transacties €958.500 op. Volgens Joulo wordt die opbrengst, na servicekosten, verdeeld onder aangesloten thuisladers. Thuisladen is daarmee sinds dit jaar niet alleen praktisch, maar ook financieel interessant geworden. Toch zitten er duidelijke voorwaarden aan.
Niet uw stroom wordt verkocht, maar uw vermeden uitstoot
Het systeem komt voort uit de Europese RED III-richtlijn en de Nederlandse Brandstoftransitieverplichting. Bedrijven die fossiele brandstoffen leveren voor mobiliteit moeten hun CO₂-voetafdruk verkleinen. Dat kunnen ze onder meer doen door Emissiereductie-eenheden in te kopen.
Eén ERE staat voor één kilo vermeden CO₂-uitstoot. Die reductie ontstaat doordat een elektrische auto wordt geladen in plaats van dat er benzine of diesel wordt getankt. Een inboekdienstverlener zoals Joulo verzamelt de thuislaadsessies via de laadpaal, bundelt de kilowatturen en verkoopt de ontstane ERE’s namens aangesloten EV-rijders op de markt.
Nu is er voor het eerst een echte marktprijs
Joulo verkocht eind juni twee keer één miljoen ERE’s. De eerste transactie vond plaats op 26 juni tegen €0,4775 per ERE. De tweede volgde op 29 juni tegen €0,481 per ERE. Samen ging het om een bruto-opbrengst van €958.500.
Volgens Joulo vertegenwoordigen de twee miljoen verkochte eenheden twee miljoen kilo vermeden CO₂-uitstoot, afkomstig uit ruim zes miljoen kilowattuur thuisgeladen stroom. Voor aangesloten rijders komt de vergoeding volgens het bedrijf momenteel neer op ongeveer €0,13 netto per thuis geladen kilowattuur.
“De markt voor Emissiereductie-eenheden is jong, maar hij werkt.”
Het is geen subsidie en geen vaste 13 cent
Wie thuis laadt, moet zich niet meteen rijk rekenen. De vergoeding is geen vaste overheidssubsidie en ook geen gegarandeerde 13 cent per kilowattuur. De prijs van ERE’s hangt af van vraag en aanbod op de markt. Die kan dus per kwartaal veranderen.
Ook de uitbetaling volgt niet direct na elke laadsessie. Joulo schrijft dat de Nederlandse Emissieautoriteit half juli de rekeningen opent waarmee inboekdienstverleners registraties indienen. Het inboeken van de laadsessies kan daardoor naar verwachting in september plaatsvinden. Pas nadat de eenheden zijn ingeboekt, geleverd en betaald door de afnemer, volgt de uitbetaling aan klanten.
Eén meter bepaalt of uw laadpaal meetelt
De belangrijkste drempel zit niet in de auto, maar in de laadpaal. Om mee te kunnen doen, moet het laadstation beschikken over een ingebouwde, gecertificeerde MID-meter. Die meter registreert hoeveel stroom daadwerkelijk in de auto verdwijnt.
Een losse meter in de meterkast is daarvoor niet genoeg. De meting moet herleidbaar zijn naar de laadsessies van de laadpaal zelf. Daarnaast is het goed om te weten dat een inboekdienstverlener op de lijst van de Nederlandse Emissieautoriteit kan staan, zonder dat dit automatisch een keurmerk of inhoudelijke goedkeuring betekent.
Zonnepanelen maken het niet automatisch lucratiever
Voor veel EV-rijders met zonnepanelen voelt dat misschien vreemd, maar eigen zonnestroom levert particuliere thuisladers niet automatisch extra ERE’s op. Voor particuliere thuislaadsessies wordt in 2026 gewerkt met een vast hernieuwbaar aandeel. Dat voorkomt dat iedere laadpaalbezitter afzonderlijk moet aantonen hoeveel van zijn stroom precies uit zonnepanelen kwam.
Daarmee blijft de regeling eenvoudiger, maar ook minder persoonlijk dan sommige thuisladers misschien verwachten. Het gaat dus niet om uw exacte energiemix per laadsessie, maar om een berekening binnen de officiële systematiek.
Wat moet u controleren voordat u meedoet?
Wie zijn laadpaal wil aanmelden, moet vooral kijken naar de praktische voorwaarden. Het systeem kan na de koppeling grotendeels automatisch werken, maar de basis moet wel kloppen.
“Je koppelt je laadstation één keer, en verder doe je niets.”
| Controlepunt | Status in 2026 | Vereiste of nuance |
|---|---|---|
| Laadpaalmeter | Verplicht | Gecertificeerde MID-meter in de laadpaal zelf |
| Vergoeding | Marktafhankelijk | Momenteel circa €0,13 per kWh volgens Joulo, geen prijsgarantie |
| Zonnepanelen | Geen automatische extra opbrengst | Er geldt een vast hernieuwbaar aandeel |
| Registratie | Mogelijk met terugwerkende kracht | Joulo telt laadsessies vanaf 1 januari 2026 mee |
| Uitbetaling | Niet direct | Na inboeken, levering en betaling door de afnemer |
Thuisladen wordt onderdeel van een nieuwe markt
De ERE-markt maakt van thuisladen iets anders dan alleen stroom in een accu stoppen. De laadpaal thuis wordt onderdeel van een systeem waarin vermeden uitstoot wordt gemeten, gebundeld en verkocht aan partijen die aan hun verplichtingen moeten voldoen.
Dat kan EV-rijders geld opleveren, maar het is geen gegarandeerd cadeau. De opbrengst hangt af van de marktprijs, de servicekosten, de hoeveelheid thuisgeladen stroom en de vraag of uw laadpaal technisch geschikt is. Wie de juiste meter heeft en de voorwaarden accepteert, kan er dus aan verdienen. Wie een gewone laadpaal zonder ingebouwde MID-meter heeft, kijkt voorlopig vooral toe.