Onderweg

Airco meteen voluit na het instappen? De echte fout maak je enkele seconden eerder

Je stapt in een bloedhete auto en zet de airco meteen voluit. Volgens veel waarschuwingen kan dat de compressor of multiriem beschadigen. Autofabrikanten adviseren juist krachtige koeling. De echte fout maak je enkele seconden vóór je op de knop drukt.

Redactie Autobahn
5 minuten
Zomertips auto
Auto-onderhoud
Hand draait de airconditioning van een auto naar MAX A/C

Een auto die uren in de zon heeft gestaan, kan vanbinnen extreem warm zijn. Dat betekent niet automatisch dat ook de motor oververhit is. Het interieur wordt door zonlicht opgewarmd, terwijl een oververhitte motor een afzonderlijk technisch probleem is dat zich onder meer via de koelvloeistoftemperatuur of een waarschuwingsmelding kenbaar maakt.

Bij veel benzine- en dieselauto’s wordt de aircocompressor via een multiriem door de motor aangedreven. Bij elektrische auto’s en veel hybrides is de compressor juist elektrisch en werkt hij onafhankelijk van de verbrandingsmotor. De waarschuwing dat de airco bij iedere auto plotseling hard aan dezelfde riem trekt, kan dus technisch niet voor het hele wagenpark gelden.

Dat neemt niet weg dat airconditioning energie en bij een verbrandingsmotor ook motorvermogen vraagt. Moet de auto onder zware omstandigheden al hard werken, bijvoorbeeld bergop met een zware aanhanger, dan kan tijdelijk minder koelen verstandig zijn. Dat is iets anders dan een gezonde auto na stilstand in de zon krachtig laten afkoelen.

MAX A/C zit niet voor niets op het dashboard

Ford omschrijft MAX A/C in zijn handleidingen als een stand voor maximale koeling. De airconditioning wordt ingeschakeld, de ventilator gaat naar een hoge stand en de reeds aanwezige interieurlucht wordt opnieuw door het systeem geleid. Honda adviseert bij een zeer heet interieur eveneens om de ramen tijdelijk te openen, de klimaatregeling op automatisch te zetten, een lage temperatuur te kiezen en kort recirculatie te gebruiken.

De hoogste ventilatorstand is bovendien niet hetzelfde als een compressor die zonder bescherming op onbeperkt vermogen draait. De ventilator blaast lucht door het interieur, terwijl de compressor en koudemiddelstroom afzonderlijk worden geregeld. Druksensoren kunnen het systeem uitschakelen wanneer de druk te hoog of te laag wordt.

Een intact aircosysteem hoort dus tegen krachtige koeling te kunnen. De technische documentatie van MAHLE noemt lekkage, gebrek aan koudemiddel of olie, vervuiling, vocht, beschadigde componenten en gebrekkig onderhoud als oorzaken van compressorproblemen. De knop op maximaal zetten staat daar niet als zelfstandige schadeoorzaak tussen.

Een zwakke riem kan wel precies dan breken

Een mechanisch aangedreven compressor belast de multiriem zodra hij wordt ingeschakeld. Is die riem versleten, staat hij verkeerd gespannen of loopt een spanrol of poelie niet goed, dan kan dat moment een bestaand probleem zichtbaar maken.

Dat verschil is belangrijk. De airco heeft de slijtage dan niet in enkele seconden veroorzaakt. De extra belasting is slechts het moment waarop een verzwakt onderdeel het opgeeft. MAHLE adviseert bij vreemde geluiden van de compressor juist ook de riem, spaninrichting, rollen en poelies op slijtage, speling en verkeerde uitlijning te controleren.

Hoor je bij het inschakelen een ratel, klik, schurend geluid of harde piep, dan is doorrijden met de airco op volle kracht geen goed experiment. Zet het systeem uit en laat de aandrijving controleren. Maar een goed onderhouden riem hoort niet te breken omdat je bij het instappen op MAX A/C drukt.

Die vier liter extra is geen verbruik voor de hele rit

Airconditioning kost wel degelijk extra brandstof. Tijdens de zwaarste eerste afkoelfase kan het meerverbruik volgens ADAC in extreme omstandigheden omgerekend 2,5 tot 4 liter per 100 kilometer bedragen. Dat opvallende getal geldt alleen voor de korte fase waarin het gloeiend hete interieur zo snel mogelijk wordt afgekoeld.

Zodra de gewenste temperatuur is bereikt, daalt het extra verbruik volgens dezelfde bron naar ongeveer 1 tot 2 liter per 100 kilometer in de stad en 0,2 tot 0,7 liter buiten de bebouwde kom. Over het hele jaar noemt ADAC een ervaringswaarde van ongeveer 0,5 tot 1 liter per 100 kilometer. Het is daarom onjuist om die tijdelijke vier liter over iedere zomerrit door te rekenen.

De snelste besparing zit niet in zwetend doorrijden. Voorkom dat de airco eerst een cabine vol opgesloten hete lucht moet terugkoelen.

Zo krijg je de auto werkelijk het snelst koel

  1. Laat de heetste lucht ontsnappen. Open vóór vertrek kort meerdere deuren of ramen. Rijd eventueel de eerste meters met de ramen gedeeltelijk open. ANWB, ADAC, Ford en Honda adviseren allemaal om een sterk opgewarmd interieur eerst te ventileren.
  2. Sluit de ramen en laat de airco werken. Gebruik bij climate control de automatische stand. Bij een handmatig systeem kun je tijdelijk krachtig koelen en recirculatie inschakelen. Daarmee koelt het systeem reeds afgekoelde interieurlucht in plaats van voortdurend nieuwe hete buitenlucht.
  3. Schakel terug zodra het aangenaam wordt. ANWB noemt 20 tot 23 graden behaaglijk. ADAC adviseert doorgaans 22 tot 25 graden. Laat recirculatie daarna niet onnodig lang aanstaan, omdat de lucht muf kan worden en bij vochtige omstandigheden de ruiten kunnen beslaan.

De airco vóór aankomst uitschakelen helpt wel

De motor uitzetten terwijl de klimaatregeling nog aanstaat, veroorzaakt bij een moderne auto niet automatisch een schadelijke elektrische schok. De auto schakelt de systemen gecontroleerd uit. De vergelijking met een computer die plotseling uit het stopcontact wordt getrokken, heeft geen betrouwbare technische basis.

Toch kan het verstandig zijn om de koelfunctie vóór aankomst uit te schakelen en de ventilator te laten doorblazen. De reden zit niet in de elektronica, maar in het vocht op de verdamper. ANWB adviseert de airco ongeveer tien minuten vóór aankomst uit te zetten, zodat de verdamper kan drogen en bacteriën, schimmels en muffe geuren minder kans krijgen.

Dat is een nuttige gewoonte, maar geen garantie dat ieder defect wordt voorkomen. Een airco kan nog steeds koudemiddel verliezen of een technisch probleem ontwikkelen.

Deze signalen wijzen wel op een probleem

Laat het systeem controleren wanneer het merkbaar minder koud wordt, wanneer de koeling steeds wegvalt of wanneer bij inschakelen een ongebruikelijk geluid ontstaat. Ook foutmeldingen en zichtbare lekkage verdienen onderzoek. MAHLE noemt onvoldoende koeling, geluid, lekkage en storingsmeldingen als herkenbare signalen van compressorproblemen.

Vul een slecht werkende installatie niet blind opnieuw met koudemiddel. Een laag niveau kan door lekkage ontstaan en daarmee ook de smering van de compressor verminderen. Eerst de oorzaak laten vaststellen voorkomt dat het systeem na korte tijd opnieuw leeg is of verdere schade oploopt.

De conclusie is daardoor bijna het tegenovergestelde van de veelgedeelde waarschuwing. De airco voluit zetten sloopt een gezond systeem niet. Eerst de opgesloten hitte laten ontsnappen maakt de cabine alleen sneller koel, verlaagt het energiegebruik en voorkomt dat de installatie onnodig lang op haar zwaarste stand hoeft te werken.