Binnenkort gaat de McLaren onder de hamer. Veilinghuis RM Sotheby’s verwacht een opbrengst van meer dan 35 miljoen dollar, oftewel ruim 30,5 miljoen euro. Daarmee kan chassis 10R de duurste McLaren worden die ooit op een openbare veiling is verkocht.
Mason is overigens niet de huidige verkoper. Hij verkocht de auto in het voorjaar van 2024 onderhands aan de eigenaar die hem nu tijdens Monterey Car Week aanbiedt.
Dit is geen gewone McLaren F1 GTR
De McLaren F1 werd oorspronkelijk ontwikkeld als ultieme straatauto. Toch bleek het ontwerp ook bijzonder geschikt voor het circuit. De raceversie won in 1995 bij zijn eerste deelname direct de 24 uur van Le Mans.
Voor het volgende seizoen moest McLaren de GTR verder ontwikkelen om het op te kunnen nemen tegen speciaal gebouwde raceauto’s zoals de Porsche 911 GT1. Chassis 10R werd de eerste F1 GTR die volgens de aangescherpte specificaties van 1996 werd gebouwd.
De auto kreeg aangepaste carrosseriedelen, een agressievere splitter en een lichtere versnellingsbakbehuizing van magnesium. Alleen al de wijzigingen aan de transmissie hielpen om 38 kilogram te besparen.
Chassis 10R is bovendien een van slechts twee zogeheten Short-Tail-fabrieksprototypes. In totaal bouwde McLaren negen F1 GTR’s volgens de specificaties van 1996. Achter de bestuurder ligt de atmosferische V12 die door BMW werd ontwikkeld.
McLaren koos zelf voor de opvallende kleuren
Zelfs tussen andere McLaren F1’s is deze auto moeilijk over het hoofd te zien. De carrosserie is uitgevoerd in Blood Red en voorzien van grote gele ‘96 GTR’-graphics. Het is de enige F1 GTR met deze door de fabriek ontworpen kleurstelling.
Ontwerper Gordon Murray wilde meer maken dan een gebruikelijke raceauto met sponsorlogo’s. Omdat het prototype eigendom was van McLaren, kon het ontwerpteam veel vrijer te werk gaan. Het resultaat kreeg later de bijnaam ‘The Pop Art F1’.
Chassis 10R werd gebruikt tijdens tests voor de 24 uur van Le Mans van 1996. David Brabham reed ermee tijdens de voorkwalificatie, maar uiteindelijk verscheen een ander chassis aan de start van de wedstrijd. McLaren hield 10R vervolgens nog enkele jaren in eigen bezit.
Nick Mason kocht hem rechtstreeks van McLaren
In 1999 kocht Nick Mason de auto rechtstreeks van de fabriek. McLaren bouwde de raceauto om voor gebruik op de openbare weg, waarna hij het Britse kenteken K40 MCL kreeg. Ook specialist Lanzante werkte aan de ombouw.
Mason hield de F1 GTR ongeveer 25 jaar. Dat past bij zijn reputatie als verzamelaar die zijn auto’s niet alleen wegzet om ernaar te kijken. Zijn collectie omvat onder meer een Ferrari 250 GTO, Maserati 250F, Bugatti Type 35, Jaguar D-Type en Porsche 962.
De McLaren werd regelmatig gebruikt tijdens evenementen en historische demonstraties. Dat ging niet altijd goed. In 2009 belandde een journalist ermee in een akker, waarna Lanzante de auto restaureerde. Tijdens een demonstratie op Goodwood in 2017 verloor Mason zelf de controle en raakte hij een bandenstapel. Ook daarna werd de auto volledig hersteld.
Volgens de veilinginformatie liet Mason de auto na intensief gebruik steeds naar Lanzante terugbrengen. In het voorjaar van 2024 verkocht hij chassis 10R onderhands aan de huidige eigenaar.
Bijna 10 miljoen dollar boven het huidige record
Het huidige openbare veilingrecord voor een McLaren staat op 25.317.500 dollar, omgerekend ongeveer 22,2 miljoen euro. Dat bedrag werd eind 2025 betaald voor een McLaren F1 uit 1994 die van een aerodynamisch pakket en een interieur volgens LM-specificaties was voorzien.
Voor de voormalige auto van Mason noemt RM Sotheby’s een waarde van meer dan 35 miljoen dollar. Wordt dat bedrag daadwerkelijk betaald, dan stijgt het McLaren-record met minimaal 9,7 miljoen dollar.
Het enorme verschil zit niet alleen in de zeldzaamheid. Chassis 10R combineert een belangrijke rol in de ontwikkeling van de F1 GTR met een unieke fabriekskleurstelling, een ombouw voor straatgebruik en een langdurige band met een wereldberoemde muzikant. Juist die gedocumenteerde historie kan bij kostbare klassiekers miljoenen verschil maken.
Zelfs in Monterey behoort hij tot de absolute top
De McLaren wordt aangeboden tijdens de jaarlijkse Monterey-veiling van RM Sotheby’s, die van 13 tot en met 15 augustus plaatsvindt. Deze veilingen vormen een belangrijk onderdeel van Monterey Car Week, waar ieder jaar de kostbaarste verzamelauto’s ter wereld samenkomen.
De week wordt op 16 augustus afgesloten met de 75e editie van het Pebble Beach Concours d’Elegance. Historische auto’s worden daar op de achttiende fairway van Pebble Beach beoordeeld op onder meer hun techniek, uitstraling en geschiedenis.
Zelfs tussen alle miljoenenauto’s is chassis 10R dit jaar een van de blikvangers. Het record voor een auto die tijdens Monterey Car Week werd geveild, staat op 48.405.000 dollar, ongeveer 42,5 miljoen euro. Dat bedrag werd in 2018 betaald voor een Ferrari 250 GTO uit 1962.
Of de rood-gele McLaren daarbij in de buurt komt, moet tijdens de veiling blijken. Voor het breken van het eigen merkrecord hoeft de hamer echter lang niet zo hoog te vallen.