Een auto die ooit door Elvis Presley werd gekocht, een Riley waarin de latere koning Charles als kind werd vervoerd en een Rolls-Royce met een rol naast Barbra Streisand. Het klinkt als een collectie waarvoor je naar Hollywood of Engeland moet, maar deze auto's staan gewoon in Nederland.
In Arnhem heeft ondernemer en verzamelaar Toni Bienemann in ongeveer 25 jaar tijd een enorme verzameling bijzondere auto's opgebouwd. Inmiddels gaat het om ruim 200 exemplaren, verspreid over meerdere locaties. Slechts een deel daarvan is te zien in het First National Rolls-Royce and Bentley Museum.
Veel meer dan alleen een hal vol klassiekers
Een flink gedeelte van de collectie bestaat uit Rolls-Royces en Bentleys, aangevuld met allerlei andere bijzondere klassiekers. Toch is het geen traditioneel museum waar alle auto's permanent stil blijven staan.
Het museum hoort bij Hooper International en op dezelfde locatie wordt ook daadwerkelijk aan historische auto's gewerkt. Er zijn onder meer een werkplaats, plaatwerkerij en beklederij. Auto's worden onderhouden, gerestaureerd en sommige exemplaren verschijnen nog gewoon op de weg of bij historische rally's.
Omroep Gelderland ging bij Bienemann langs en liet in een reportage een aantal van de opvallendste auto's en verhalen uit de verzameling zien.
Deze Stutz werd ooit door Elvis Presley gekocht
Een van de auto's die nauwelijks te missen is, is een Stutz Blackhawk. Volgens Bienemann werd dit exemplaar ooit gekocht door Elvis Presley. Zelf vond hij de auto veel later op een veiling in Parijs.
Opvallend genoeg speelde het beroemde verleden bij de aankoop nauwelijks een rol. Bienemann vertelt dat hij er pas later achter kwam dat de auto aan Presley had toebehoord.
De Blackhawk past in ieder geval uitstekend bij het extravagante imago van The King. De lange motorkap, enorme grille en losstaande ronde koplampen grijpen bewust terug op luxewagens uit de periode voor de Tweede Wereldoorlog. Juist die klassieke uitstraling maakte het model geliefd bij Amerikaanse beroemdheden.
Presley bezat tijdens zijn leven bovendien grote aantallen auto's. Hij hield sommige maar kort en stond erom bekend voertuigen ook regelmatig cadeau te doen. Daardoor duiken nog altijd auto's op met een directe of vermeende link naar de zanger.
Koning Charles zat als kind in deze Riley
Veel bescheidener oogt een Riley Pathfinder uit de jaren vijftig die eveneens in Arnhem staat. Het verhaal erachter is minstens zo bijzonder.
Volgens Bienemann werd de auto privé gebruikt door prins Philip. Daarmee zou hij zijn zoon Charles, de huidige koning Charles III, tussen ongeveer zijn zesde en negende jaar naar school hebben gebracht.
De verkoper van de Riley kende die achtergrond volgens Bienemann niet. De verzamelaar zelf herkende de auto doordat hij eerder een oude foto had gezien waarop Philip en de jonge Charles met het voertuig stonden.
Juist dat soort verhalen maken de collectie volgens Bienemann interessant. Een beroemde voormalige gebruiker maakt een auto niet automatisch veel waardevoller, maar geeft hem wel een geschiedenis die je bij een willekeurig ander exemplaar van hetzelfde model niet krijgt.
Ook Hollywood staat gewoon in Arnhem
Naast royalty en rock-'n-roll is ook de filmwereld vertegenwoordigd. In de verzameling staat een Rolls-Royce Corniche die verscheen in The Main Event uit 1979, met Barbra Streisand en Ryan O'Neal.
Streisands personage Hillary Kramer rijdt in de film met de auto rond. De Corniche zag er tijdens de opnames overigens anders uit dan tegenwoordig, want hij had toen nog een andere kleur.
Daarmee staan op een relatief klein stuk Nederlands grondgebied auto's met verbindingen naar drie totaal verschillende werelden. Een Amerikaanse muzieklegende, het Britse koningshuis en Hollywood komen er letterlijk tussen dezelfde muren samen.
Achter het museum zit ruim 200 jaar carrosseriebouw
De naam Hooper boven de Arnhemse werkplaats is veel ouder dan de meeste auto's binnen. Het bedrijf begon in Engeland al in 1805 als bouwer van luxe koetsen en werkte later voor de Britse koninklijke familie.
Met de komst van de automobiel verschoof dat vakmanschap naar carrosserieën. Bij exclusieve auto's kocht een klant vroeger soms alleen een chassis met motor en technische componenten. Vervolgens bouwde een carrosseriebouwer de complete buitenkant naar wens.
Hooper groeide uit tot een bekende naam voor onder meer Rolls-Royce. Daardoor konden twee auto's met vrijwel dezelfde techniek er uiteindelijk compleet anders uitzien.
Bienemann vergelijkt dat proces met haute couture. Je koos niet alleen het automerk, maar ook een carrosseriebouwer vanwege diens stijl en liet vervolgens iets naar persoonlijke smaak maken.
Deze auto's moeten ook blijven rijden
Voor Bienemann zijn de auto's nadrukkelijk geen decorstukken. Hij gebruikt klassiekers voor ritten, evenementen en zelfs zakelijke afspraken. Volgens hem wordt vaak onderschat hoe gemakkelijk sommige oudere auto's nog met modern verkeer kunnen meekomen.
Dat betekent wel dat een collectie van deze omvang voortdurend onderhoud vraagt. Onderdelen voor zeldzame auto's liggen niet altijd klaar bij een leverancier en specialistische reparaties kunnen veel tijd kosten.
Een van de grotere projecten is een Alfa Romeo 6C 2500 die momenteel een langdurige restauratie ondergaat. Volgens Bienemann kan zo'n auto wanneer hij volledig klaar is enkele tonnen waard zijn.
Toch draait zijn verzameling niet alleen om geld. Hij vertelt juist geïnteresseerd te zijn in het verschil tussen iets wat kostbaar is en iets wat waardevol is. Een bijzondere geschiedenis, constructie of herinnering kan voor hem minstens zo belangrijk zijn als de marktprijs.
Het museum moet uiteindelijk verhuizen
Na ongeveer een kwart eeuw verzamelen ontstaat er ondertussen een ander probleem: ruimte. Niet alle auto's passen in het museum en een deel staat daarom op andere locaties opgeslagen.
Daar komt bij dat de huidige plek door toekomstige woningbouw niet eeuwig beschikbaar blijft. Bienemann wil uiteindelijk graag een locatie van ongeveer 4.000 vierkante meter vinden om een groter gedeelte van zijn verzameling goed te kunnen presenteren.
Tot die tijd staat in Arnhem een collectie die je eerder duizenden kilometers verderop zou verwachten. Een Stutz met een Elvis-verleden, een Riley met een link naar koning Charles en een Rolls-Royce die ooit naast Barbra Streisand op het witte doek verscheen.
En het opmerkelijkste is misschien wel dat je er gewoon in Nederland naartoe kunt.