Wie via de Brenner naar Italië rijdt, kent het ritueel. Na Duitsland en Oostenrijk volgt de A22 richting Bolzano, Trento en uiteindelijk bijvoorbeeld het Gardameer. Met een bijna lege tank lijkt een stop langs de snelweg dan vooral praktisch.
Bij verzorgingsplaats Laimburg Ovest is het momenteel verstandig om eerst heel goed naar het prijsbord te kijken. Het tankstation ligt aan de A22 in zuidelijke richting, ongeveer twintig kilometer onder Bolzano. Daar werd deze week voor Supreme Diesel met bediening een prijs van 3,159 euro per liter gemeld. Een tankbeurt van 50 liter komt daarmee uit op 157,95 euro.
Het is volgens de Italiaanse consumentenorganisatie Codacons de hoogste dieselprijs die bij de recente controle in Italië werd aangetroffen. Belangrijk is wel dat dit géén normale Italiaanse dieselprijs is. Het gaat om premiumdiesel én om tanken met bediening bij één bijzonder duur snelwegstation.
Gewone diesel is er ook niet goedkoop
Wie alleen het bedrag van 3,159 euro ziet, kan gemakkelijk denken dat iedere dieselrijder daar zoveel betaalt. Dat klopt niet.
De gewone diesel met bediening stond bij dezelfde pomp op 2,659 euro per liter. Voor benzine met bediening werd 2,569 euro gerekend. Ook dat zijn stevige brandstofprijzen, maar nog altijd duidelijk minder dan het premiumproduct.
Interessanter wordt het verschil als je zelf tankt. Bij de meest recente prijsregistratie stond gewone diesel in de selfservicestand op 2,329 euro per liter. Voor Supreme Diesel zelfbediening werd 2,829 euro gemeld.
Dat betekent dat 50 liter gewone diesel zelf tanken ongeveer 116,45 euro kost. Kies je op dezelfde locatie voor de premiumdiesel met bediening, dan ben je voor exact dezelfde hoeveelheid 41,50 euro meer kwijt.
Vooral dat verschil maakt Laimburg Ovest interessant. Het gaat dus niet alleen om een dure pomp, maar ook om een prijsbord waarop brandstofsoort én manier van tanken tientallen euro's verschil kunnen maken.
Let in Italië op ‘self’ en ‘servito’
Nederlandse automobilisten zijn eraan gewend dat de prijs op het grote bord meestal aardig overeenkomt met wat er uiteindelijk uit de pomp komt. In Italië moet je daarnaast goed letten op de woorden self en servito.
Bij selfservice tank je zelf en betaal je het lagere tarief. Bij servito neemt een medewerker het tanken over en kan de literprijs hoger liggen. Op deze specifieke locatie bedroeg dat verschil voor gewone diesel recent 33 cent per liter.
Dat is op een volle tank van 50 liter al 16,50 euro.
Voor een autovakantie is het daarom verstandig om niet alleen te kijken naar de merknaam van het station of de eerste dieselprijs die je ziet. Controleer vóór het tanken welke pomp bij selfservice hoort en welk product je daadwerkelijk selecteert.
Het extreme bedrag van ruim drie euro per liter is dus te vermijden zonder het tankstation per se voorbij te rijden. Toch blijft ook de gewone selfservicediesel er bovengemiddeld duur.
Ook zonder premium betaal je meer dan gemiddeld
Volgens de officiële Italiaanse prijsgegevens lag de gemiddelde prijs voor diesel langs de Italiaanse snelweg op 26 augustus rond 2,208 euro per liter bij zelfbediening. Voor benzine was dat ongeveer 2,092 euro.
De gemelde 2,329 euro voor gewone selfservicediesel bij Laimburg Ovest zit daar dus eveneens boven. Het verschil is veel kleiner dan bij de premiumdiesel met bediening, maar op een grote tankbeurt merk je ook dat in de portemonnee.
Buiten de Italiaanse snelwegen lagen de landelijke gemiddelden nog iets lager. Diesel kostte bij zelfbediening gemiddeld ongeveer 2,137 euro per liter en benzine 2,017 euro.
Dat verschil verklaart waarom vooraf plannen bij een lange rit kan lonen. Wie wacht tot het brandstoflampje brandt, maakt zichzelf afhankelijk van het eerstvolgende snelwegstation en heeft nauwelijks nog keuze.
Diesel blijft ondertussen duur in Italië
De recordprijs bij de Brenner staat niet helemaal op zichzelf. Italiaanse brandstofprijzen zijn de afgelopen weken opnieuw opgelopen. Op andere snelwegen werden eveneens opvallend hoge dieselprijzen gemeld, al bleef de Supreme Diesel bij Laimburg Ovest de uitschieter.
De Italiaanse regering probeert de stijging momenteel af te remmen. Op 26 augustus werd besloten de tijdelijke verlaging van de belasting op diesel opnieuw te verlengen, ditmaal tot en met 5 september. Het totale voordeel bedraagt volgens de Italiaanse regering ongeveer 17 cent per liter, inclusief het btw-effect.
Zelfs met die maatregel lag de gemiddelde snelwegdiesel deze week nog boven de 2,20 euro per liter.
Voor Nederlanders die via de Brenner naar Noord-Italië rijden, blijft de praktische conclusie daarom simpel. Zorg dat je niet met een vrijwel lege tank de grens over moet en kijk onderweg verder dan alleen het eerste grote prijsbord. Bij Laimburg Ovest kan alleen de keuze tussen zelf tanken, bediening en premiumdiesel al tientallen euro's verschil maken.