Advertisement

Mens Europa sier farvel til diesel, hevder en kinesisk produsent at et gjennombrudd halverer drivstofforbruket

Skrevet av Christian Timmerman på 9 februar 2026

Gjennombrudd for diesel i Kina

I Brussel blir diesel sett på som en teknologi som hører fortiden til. Miljøsonene blir strengere, og produsentene stopper utviklingen av selvantennende motorer i stor stil. Men på den andre siden av kloden tenker de helt annerledes. Kina, som er ledende innen elektrisk kjøring, presenterer en ny dieselteknologi som kan gjøre europeisk industri svært nervøs.

Advertisement

Det virker som den motsatte verden. I årevis har vi hørt at fremtiden er helelektrisk, og at Kina leder an i dette arbeidet. Europeiske merker som Volkswagen og Volvo sverger til dieselmotoren og satser fullt og helt på ladbare biler og batteriteknologi. Men mens salget av helelektriske biler stagnerer og markedet for hybrider tar seg opp igjen, kommer det en overraskelse fra øst.

Det kinesiske selskapet Yuchai, et navn som fortsatt ikke ringer mange bjeller her til lands, har presentert en dieselmotor som endrer spillereglene. Dette er en kraftkilde for nyttekjøretøy som bruker et avansert EREV-system (Extended Range Electric Vehicle). Der vi forbinder diesel med svarte sotskyer og lurvete programvare, ser Kina det som en effektiv løsning for å øke rekkevidden og redusere forbruket drastisk.

Advertisement

Teknologien bak påstanden

Kineserne hevder at deres nye drivlinje kan redusere drivstofforbruket med så mye som 50 prosent. Det er tall som europeiske ingeniører bare kan drømme om. Trikset ligger i kombinasjonen av en dieselmotor med et elektrisk system og et svinghjul.

Advertisement

I stedet for at dieselmotoren driver hjulene direkte, fungerer den som en generator. Resultatet er at motoren hele tiden går på sitt mest effektive turtall, frikoblet fra kjørehastigheten. Et elektrisk system, støttet av et svinghjul, sørger så for den faktiske drivkraften.

Dette svinghjulet fanger opp og frigjør energi for å jevne ut forbrukstopper og eliminere støt i drivlinjen. Resultatet er en motor som har langt færre deler, som er mindre utsatt for slitasje, og som fremfor alt er mye mer drivstoffeffektiv.

Advertisement

Europa er satt på sidelinjen

Det smertefulle med denne historien er at Yuchai ikke er en liten aktør som driver og roter i et skur. De har allerede partnerskap med en avdeling av Rolls-Royce og leverer deler til giganter som Dongfeng og BAIC. Mens europeiske politikere er opptatt med å forby forbrenningsmotorer innen 2035 og innføre strenge Euro 7-standarder, innoverer Kina i det stille på alle fronter: elektrisk, hybrid og diesel.

Advertisement

Det viser at kineserne ikke satser på én hest. De forstår at for tungtransport og lange avstander er det fortsatt behov for dieseldriftens energitetthet. Elektriske lastebiler sliter fortsatt med tunge batterier og lange ladetider. Ved å kombinere dieselteknologi med elektrifisering skaper kineserne en hybrid som er renere og mer drivstoffeffektiv enn noe vi fortsatt våger å utvikle her til lands.

Hvis disse motorene snart finner veien inn i varebiler og lastebiler, kan den europeiske logistikksektoren snart bli tvunget til å kjøre kinesiske kjøretøy. Ikke fordi de er elektriske, men fordi dieselmotorene deres rett og slett er overlegne. Det er en hard lærepenge for Europa: De som slutter å innovere fordi politikerne endrer kurs, vil til slutt bli forbigått til høyre og venstre.

Advertisement